Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dovolená na Dunaji

24. 4. 2010

 

Ahoj všichni draci, dračice a dráčata.

          ve dnech 10. a 11. července jedeme na závody do Šamorína, což je kousek za Bratislavou po proudu Dunaje. Mám pro vás inspiraci na krátkou týdenní dovolenou. Několikrát jsem Dunaj sjel až do Štúrova, což je až téměř na maďarské hranice. Když už budem v Šamoríně, tak se naskýtá příležitost sjet ze Šamorína až do Štúrova. Ušetříte cestu z Kojetína,  kdyby jste tam jeli v jiný termín.

          Dunaj je řeka, která se sjíždí trochu jinak než známe Vltavu, Lužnici a jiné řeky. Především, a to všichni víte je trochu větší. Za Komárnem dosahuje šířky až 800m. Druhý podstatný rozdíl je, že na ní nejsou jezy a proto také dosti rychle teče. Při normálním stavu tak 4÷5 km/hod. Takže i když se nepádluje a jste 5 hod. na vodě, tak máte 25 km bez námahy  jistých. Další výhoda je v tom, že tam nejsou kempy, takže noční klid neruší řev opilců, jako je to v kempech v Čechách. Stanovat se dá kdekoliv cestou, takže ušetříte i za poplatky v kempech, které by jste v Čechách platili. Jelikož jsem  Dunaj jel několikrát, tak už mám určitá místa, kde se dá přespat. Jsou to místa, kde se dá buď něco vidět, je tam blízko do obchodu nebo do hospody. Napíšu vám,  jak si takovou plavbu, po zkušenosti z předchozich představuji a jak by asi probíhala.


          V neděli končí závody okolo 13.-14. hod. Zbývající volno se využije k odvezení aut do Dvorů nad Žitavou, což je asi 6 km od Nových Zámků. Mám tam známého, u kterého se auta zaparkují na zahradě. Jednak nejsou někde na ulici a při ukončení plavby se ve Štúrově sedne na vlak a do Dvorů je to 50 km, takže pro auta se nemusí vracet až k Bratislavě. Ostatní by využili volna ke koupání nebo prohlídce Šamorína, nebo by si mohli zajet do Bratislavy. 

          Druhý den v pondělí ráno by se v Šamoríně nakoupilo čerstvé pečivo a přeplavilo se přes kanál ke starému Dunaji. Je to asi jeden kilometr. V tom místě je tzv.katarakt, což je jez z nasypaných kamenů, aby se zvedla hladina Dunaje. Lodě se dají pod kataraktem na vodu a pak až do Štúrova se už nikde nepřenáší. Tento den by se jelo 20 km ke Gabčíkovu, kde se ve špici u Dunaje a mrtvého ramene postaví stany. Jede se zalesněnou krajinou mimo civilizaci, protože po obou stranách řeky jsou jen lesy a mrtvá ramena Dunaje.Zbytek dne se věnuje koupání v rameni, kde je voda na rozdíl od Dunaje čistá a teplá, prohlídce vodního díla Gabčíkovo, které je 2 km chůze a k dispozici je i čárda, kde se sice nevaří, ale pivo tam točí. 

          Úterý -  odjezd od Gabčíkova a po 7 km plavby se starý Dunaj spojuje s kanálem od Gabčíkova a plavba se ještě zrychlí. Je možné se na soutoku stavit ve vesnici Sáp na pivo, nebo pokračovat na kilometr 1800, kde je nízký písečný ostrov. Tam se dá něco udělat na jídlo a okoupat v přilehlé laguně. Předpoklad  je, že je normální stav vody, protože ostrov je jen asi metr nad hladinou. Po další asi 10  km plavbě se končí u vesnice Velké Kosihy, kde je vyústění zavlažovacího kanálu. Tam se postaví stany. Do vesnice (hospody) je to tak 400 m.

          Středa: Plavba pokračuje a po asi 25 km je možná zastávka v Komárně. Jednak na prohlídku města, nákupy a nebo se najíst v restauraci. K večeru se popojede asi 5 km a stanuje se u vesnice známé z křížovek u Iži. Do vsi na pivo je to 300 m. 

          Čtvrtek: Ráno je možné si prohlédnout vykopávky římského tábora, které jsou hned vedle místa kde se táboří a pak pokračovat v plavbě. Po asi 20 km plavby je zastávka ve vesnici Móča, kde je asi 50 m od břehu maďarská čárda, kde se výborně vaří a mají tam dobře ošetřené pivo. Při žádné plavbě jsme tuto zastávku nevynechali. Konečná tento den je v Kravanech, což je asi tak po 30 km  plavby. V Kravanech není nic, jen hospoda. Tamní hospodský zná dobře Kojetín,  Polkovice protože tam kdysi jezdil na výpomoc na žně s kombajnem. 

          Pátek: Do Štůrova je to 20 km, to je tak 3-4 hod plavby, podle toho jak  se pádluje. Zastavit je možné ve Štúrově a jít na prohlídku maďarského  Ostřihomu, kde je pěkná katedrála. Je tam možné vyšlapat až na kupoli, kde je vyhlídková terasa kolem celé kupole a z výšky tak 100 m je krásný rozhled na Štúrovo i Ostřihom. Večer se může popojet asi 3 km až k maďarské hranici, kde se u železniční stanice dá stanovat.

          Jediný vlak, který je vhodný k cestě do Dvorů jede v 9 ráno, takže šoféři vyrazí pro auta a v poledne jsou nazpět. Pak je možné jet domů, nebo se ještě podívat do Maďarska, nebo návštívit termální lázně ve Štúrovu. Domů se může dojet v sobotu večer. Cesta ze Štůrova trvá 4 hod. 

          Zatím nás jede asi 5 z veteránů, ale možná se přidají někteří mí známí z Kroměříže. Takže pokud by měl někdo zájem je možné se k nám přidat. I když je možné jet jako samostatná skupina, jen využít mých znalostí z plavby po této řece. Plavba je bezpečná, protože velké parníky jezdí v označené plavební dráze, takže se jim dá vyhnout bez problémů. Jsou vidět nejméně 15 - 20 minut před tím než dojedou. Vlny za nimi jsou zpetřením plavby po klidné hladině. Hlavně v noci je na víc než 100 m dlouhé plovoucí hotely, které jezdí z Budapešti do Vídně, krásný pohled. Ani zvýšená hladina není problém, jen voda teče trochu rychleji. Jeli jsme to za stavu hladiny o 4 m vyšším a vůbec žádný problém, jen kilometr 1800 se vynechává, protože je pod vodou. Dá se to jet na jakékoliv lodi od nafukovacích, po Vydry nebo jsou vhodné i ty dvě laminátky, na kterých jsme jeli závody v loděnici. Kluci Kačírkové vám ji jistě za menší úplatek zapůjčí. Jak už jsem psal, je to něco úplně něco jiného než naše řeky. Podrobnější popis asi dvou plaveb po Dunaji najdete na našich stránkách v rubrice vodní turistika. Jsou tam i nějaké fotky. Mám mapy celé trasy a můžu podat podrobnější informace než jsem zde napsal.  


Píši to s předstihem proto, aby si případní zájemci mohli zajistit volno.

Ahoj

na na plavbu po Dunaji vás zve

Jirka Kučírek


 

Komentáře

Přehled komentářů

dunaj 2010 email axa2006@seznam.cz

(krejčí Libor, 16. 5. 2010 21:06)

Zdravím,docela mne zaujala tato informace,že se chystá někdo sjíždět Dunaj.Já tam byl několikrát,ovšem to ještě nebyl v provozu umělý kanál tak se jelo po starém korytě řeky,tato část,myslím tu která je od Čunova dolů po Sap je dnes ne moc udržovaná a naskýtá docela romantická místa divočiny.Jak je v pozvánce zmíněno nesetká te se tady s tak vysokou frekvencí lidí prostě balzám ticha,proto to tady mám rád.Za ten čas co sem jezdím a to nejen na vodu zde mám i nějaké přátele.Je fakt,že domácí mluví hlavně maďarsky,ale je to v pohodě.A taky před mnoha a mnoha roky jsem zde byl na vojně u Dunajské pohraniční stráže aDunaj jsme brázdili na motorových člunech.Lidi mám v tom planovaném termínu cestu do Londýna ,ale pokud by se něco změnilo rád se přidám tak ahoj Libor z Brna