Jdi na obsah Jdi na menu
 


VZNIK A HISTORIE DROGOBOATINGU

1. 6. 2006

Přes dva tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Název "dračí loď" je odvozeny od boha vod draka. Loď je 12,5 metrů dlouhá a pojme dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

... video ...

Obrazek

Obrazek

Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. Vzhledem k celosvětovému rozšíření a oblibě tohoto sportovního odvětví se připravuje zařazení této disciplíny do programu OH již v Pekingu 2008. Závodí se v drahách na vzdálenosti 250, 500 a 1000 m. Dlouhá trať na 2000 m se jezdí na kola s otáčkami. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i mix). Nejprestižnější je kategorie OPEN - tzn. bez omezení. Česká republika v loňském roce získala titul Mistrů světa i Evropy. V letošním roce se chystá na obhajobu těchto pozic na ME v Anglii a MS v kolébce tohoto sportu, Číně, spolu s Martinem Doktorem v posádce. Ten již pomohl k zisku zlaté medaile na MS 2002 v Římě.

ObrazekTento divácky velmi atraktivní sport do Čech přivedli zakladatelé ČESKÉ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ Sebastian Pawlowski a Hajo Libor. V roce 1997 totiž seděli u půllitru českého piva a přemýšleli, jak obohatit sportovní a společenské dění v hlavním městě. Chtěli něco nového, marketingově zajímavého a hlavně u vody. Rozhodli se pro dragonboating i vzhledem ke zkušenostem z Německa, kde se této disciplíně věnuje okolo 2000 posádek. Nakoupili tedy lodě a rok nato uspořádali první ročník Pražského festivalu dračích lodí 1998. Zpočátku se jednalo spíše o firemní klání zaměstnanců a kamarádů, ale atraktivnost Prahy přilákala i zahraniční posádky např. z Německa, Polska, Itálie, Maďarska nebo Hong-Kongu.

TV spot na Nově

Zcela nový náboj dodal akci známý kanoista a olympionik Jiří Čtvrtečka. Přivedl totiž na další ročník festivalu partu kanoistů, kteří dokázali porazit i tehdejší mistry Evropy z Itálie. I na základě těchto výsledků se v roce 2002 zformovala první reprezentační posádka a na ME v Polsku získala při své premiéře dvakrát stříbro a jeden bronz.

Ve stejném roce se na mistrovství světa v Římě tým posílil například i o Martina Doktora a při účasti 80 posádek (přes 1.800 závodníků) z 16 států 5 kontinentů se stala česká posádka mistry světa na prestižní trati 250m. Pro srovnání : ve stříbrné posádce Ruska bylo 8 mistrů světa ze závodů rychlostní kanoistiky.Když se potom v roce 2003 podařilo navázat na úspěchy ziskem evropského i světového titulu, upevnilo si jméno českých dragonů svoji pozici i na mezinárodní scéně.

V roce 2004 se již posedmé se rozezněly bubny dračích lodí na řece Vltavě mezi Karlovým a Mánesovým mostem, a to v rámci 1. Českého poháru dračích lodí. Na MS v Šanghaji, kolébce tohoto sportu, se v české posádce představil společně kanoista Martin Doktor a veslař Václav Chalupa. Tři bronzové a jedna zlatá byly opravdovým úspěchem.

V roce 2005 se vydala historicky největší česká výprava na MS a ME dračích lodí do Berlína. Více než 100 dragonů a dragonek obsadili téměř všechny  kategorie a posbírali mnoho medailí včetně zlata.

V roce 2006 se pořádá již 3. ročník Českého poháru dračích lodí  v Brně, Přerově, Bratislavě, Pardubicích, ONV a Znojmě a spousta dalších akcí po celé republice. V Ostrožské Nové Vsi se koncem července uskutečnílo první mistrovství republiky v dragonboatingu a na přelomu srpna a září hostila i Praha evropský šampionát.

(informace jsou převzaty ze stránek  http://www.sportovni.net  a dalších zdrojů)  

Obrazek

 ... a pro všechny, kteří se rádi podívají na pohyblivé obrázky,

je zde odkaz na dva zajímavé videosoubory s dračí tematikou: 

(viz. obrázek a z další nabídky si vyberte)

o dragonboatingu - na aktualne.cz

 

What is Dragon Boating?

 

TOPlist

 

Náhledy fotografií ze složky Dragonboat